Posjeta Centralnoj apoteci UKC RS

Učenici III5 (farmaceutski tehničar) sa Adrijanom Malenčić, prof. dana 19.5.2016. godine, posjetili su bolničku apoteku Univerzitetskog kliničkog centra RS i upoznali se sa radom u apoteci (apoteka zatvorenog tipa). Apoteka snabdjeva sve klinike u RS potrebnim lijekovima sa bolničke liste lijekova, sanitetskim i potrošnim materijalom, medicinskim i dijagnostičkim sredstvima.
U apoteci se nalazi posebna prostorija gdje se u sefovima čuvaju narkotična sredstva (metadon, petidin, morfin, fenobarbiton i dr.) i strogo vodi evidencija o izdavanju ovih lijekova u Knjizi za narkotčna sredstva.
Za liječenje HIV-a i Hepatitisa C koristi se moderna terapija, kao u EU i SAD-u, a za autoimuna oboljenja (Kronova bolest i psorijatični dermatitis) biološka terapija, za koje se lijekovi nalaze isključivo u apoteci UKC u cijeloj RS.
Apoteka ima sterilni blok, gdje se pripremaju prečišćena i sterilna voda i sterilni preparati (povidon-jod, borna kiselina, natrijum-citrat i dr.), i laboratoriju, gdje se vrši analiza vode, a u skorije vrijeme i analiza polaznih sirovina, kao i izrada magistalnih preparata (rastvora, kremova i vagitorija). U laboratoriji se nalazi i laminarna komora u kojoj se izrađuju sterilne kapi i masti za oči (etakridin laktat, tetrakain, sulfacetamid-natrijum, pilokarpin i dr.).

Tekst: Đorđe Stanivuk- III5, Adrijana Malenčić, prof.

Foto: učenici

25 Jun 2016 Objavio/la: deJAna_admin